19. ročník verejnej zbierky Belasý motýľ | vaša pomoc – naše krídla

Verejnú zbierku Belasý motýľ sprevádzajú podujatia a akcie, ktorými chceme podporiť jej dva hlavné ciele:

 • vyzbierať finančné prostriedky na kompenzačné pomôcky pre ľudí s nervovosvalovým ochorením
 • informovať verejnosť o dôsledkoch ochorenia svalová dystrofia, ale aj iných nervovosvalových ochorení.
Svalová dystrofia a iné nervovosvalové ochorenia sú ochorenia svalov celého tela, spôsobujú bezvládnosť, odkázanosť na pomoc druhej osoby a rôzne pomôcky. Ochorenie je nevyliečiteľné a má postupne sa zhoršujúci priebeh, ktorý sa nedá zastaviť. Postihuje deti aj dospelých. Kompenzačné pomôcky sú pre ľudí s nervovosvalovým ochorením mimoriadne dôležité. Ochorenie ich upútava na vozík, na pohyb potrebujú mechanické aj elektrické vozíky, pri presunoch potrebujú zdviháky a debarierizáciu bytov, na prepravu špeciálne upravené autá, na ležanie polohovacie postele. Najťažšie štádiá ochorenia spôsobujú odkázanosť na dýchanie pomocou umelej pľúcnej ventilácie v domácom prostredí. Financie získané z verejnej zbierky rozdeľujeme členom, ktorí potrebujú doplatky za kompenzačné pomôcky, ktoré štát nehradí v plnej výške, prípadne vôbec.
Doteraz sme z verejnej zbierky pomohli v 645-tich prípadoch sumou 353 051,17 €.

Tlačová správa - verejná zbierka Belasý motýľ 2019
Výnos sme použili

Silné motory podporili slabé svaly - motorkárska show pre verejnosť

1. jún 2019, 8. ročník, parkovisko Tesco Zlaté Piesky, Bratislava

Aj Vás fascinujú duniace motory? Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR v spolupráci s motorkárskymi klubmi zorganizovali aj tento rok motorkársku show pre každého, kto má rád silné stroje. Spanilá jazda motorkárov mala zraz, štart a cieľ na parkovisku pred hypermarketom Tesco Zlaté piesky.
Program zrazu:
 • 10:30 – zraz na parkovisku pred obchodným domom Tesco Zlaté piesky
 • 10:30–12:00 – moderovaný zábavný program, prehliadka motoriek, špor- tových áut a možnosť previezť sa na nich cez Bratislavu
 • 12:00 – štart spanilej jazdy motorkárov a športových áut cez Bratislavu
 • 13:00 – návrat motorkárov a športových áut, ukončenie.
Verejnosť mohla podporiť verejnú zbierku Belasý motýľ príspevkom do prenosných pokladničiek. Kúpou motorkárskeho trička tak môžete urobiť stále.

Belasý motýľ - celoslovenská verejná zbierka do pokladničiek

7. jún 2019, cca 50 miest a obcí na celom Slovensku

V tento júnový piatok sa uskutoční už po 19. krát v približne 50 mestách a dedinách na celom Slovensku. Verejnú zbierku do pokladničiek organizujú samotní členovia OMD v SR - ľudia s nervovosvalovým ochorením. Budete môcť ich stretnúť spolu s množstvom dobrovoľníkov v belasých tričkách označených kartičkami a zodpovednými za prenosné pokladničky. Výťažok z verejnej zbierky sa používa na doplatky na špeciálne kompenzačné pomôcky pre ľudí s nervovosvalovým ochorením, ktoré potrebujú pre plnohodnotný život. Štát ich prepláca len čiastočne alebo vôbec. Vďaka vyzbieraným financiám a podpore verejnosti môžu ľudia s týmto závažným ochorením žiť naplno svoj každodenný život.

Koncert belasého motýľa - jubilejný 15. ročník benefičného koncertu

12. jún 2019, Hlavné námestie, Bratislava

Hudba, tolerancia, empatia a podpora ľudí s nervovosvalovými ochoreniami. Tieto myšlienky budú spájať návštevníkov tejto obľúbenej akcie. Máme pripravených niekoľko zvučných mien, ktoré budete môcť zažiť na Hlavnom námestí. Moderátorom bude pohotový a pohodový Milan Junior Zimnýkoval. Koncert sa uskutoční pod záštitou bratislavského primátora Matúša Valla.
Na Koncerte belasého motýľa vystúpia:

 • S Hudbou Vesmírnou o 16:10
 • Vidiek o 17:15
 • Fuera Fondo o 18:20
 • Celeste Buckingham a King Shaolin o 19:35
 • Korben Dallas o 20:40
Počas koncertu môžete podporiť verejnú zbierku Belasý motýľ príspevkom do prenosných pokladničiek.

Osobnosti s motýlikmi

Verejnú zbierku Belasý motýľ podporujú mnohé známe osobnosti z kultúrneho, športového a verejného života, ktoré sa ozdobia belasým motýlikom, brošňou, či čelenkou s motýlikom, ktoré pro bono pre kampaň vyrobila dizajnérka Katarína Blaško Švecová.
Tento rok nás podporila silná herecká zostava z Divadla Astorka Korzo '90 v Bratislave. Ambasádormi verejnej zbierky Belasý motýľ 2019 sú Anička Šišková, Táňa Pauhofová, Lukáš Latinák, Juraj Kemka, Marián Miezga, Marta Sládečková, Róbert Jakab, Ady Hajdu, Marián Labuda ml., Matej Landl, Peter Šimun, Miroslav Noga, Boris Farkaš, Zuzana Konečná.
Po minulé roky podporili kampaň Belasý motýľ český herec Jiří Lamgmajer, futbalista Marek Hamšík, spevák Peter Cmorík, skupina Horkýže Slíže, europoslankyňa Jana Žitňanská, moderátor Milan Junior Zimnýkoval, športovec Matej Tóth a mnohí ďalší a ďalší.

Bežím pre Belasymotyl.sk - Štafeta Belasý motýľ na Štefánik trail

7. – 8. jún 2019, 4. rok

Aj tento rok sa koná štafetový beh Štefánik trail po malokarpatských kopcoch, ktorými vedie turistická trasa známa ako Štefániková magistrála. A sme veľmi radi, že už štvrtý rok sa tohto štafetového behu zúčastnia naši podporovatelia, ktorí budú bežať pre belasymotyl.sk.
S belasým motýľom na chrbte pobežia: Monika Palečková, Pavol Hajdúk, Lucia Nagyová, Martin Kopačik, Róbert Juríček, Vít Nemeček a Janka Langová. Naši bežci sa potešia, ak ich prídete povzbudiť, či už na štart pri mohyle M. R. Štefánika, na samotnej trati alebo v cieli pri nákupnom centre Eurovea v Bratislave. Viac informácií sa dozviete na oficiálnej stránke podujatia.

Podporte aj Vy verejnú zbierku Belasý motýľ osobnou účasťou na niektorom z podujatí alebo darujte online
Ďakujeme!
vaša pomoc - naše krídla

Copyright © 2016 www.belasymotyl.sk | Všetky práva vyhradené | Created by miroko.sk