Keď dobrá hudba spája, predsudky nemajú miesto...

Written by Natália Turčinová on utorok, 02 júl 2013. Posted in Koncerty belasého motýľa

Vďaka nim neostala ani jedna nôžka, ani jedno koliesko bez pohybu

„Vaša pomoc, naše krídla!“ To je slogan kampane Belasého motýľa, medzi ktorého sprievodné akcie patril aj dlho očakávaný 9. ročník benefičného Koncertu belasého motýľa. Slobodný tanec, hudba a zábava sa niesli celým Námestím Slobody v Bratislave 18. júna od 15:30 hod až do neskorého teplého večera.

Počasie koncertu prialo aj počas dňa. Od horúceho slnka si viacerí návštevníci vyslúžili tie najrôznejšie kreácie opálenia. Podobne na tom bol aj Roman Bomboš. Tento významný deň nestrávil však na dovolenke pri mori, ale na spomínanom koncerte, ktorý úspešne odmoderoval ako po minulé roky. Na pódiu privítal Roman Bomboš všetkých účinkujúcich, ktorí vystúpili bez nároku na honorár a pridali sa tak k myšlienke podpory nezávislého života ľudí so svalovou dystrofiou.

Aj tento rok bol program veľmi bohatý. Ako prvý nás s uvedomelým hip-hopom oboznámil rapper Presento, ktorý sa po odspievaní svojich uvedomelých textov ponáhľal na Koncert belasého motýľa v Námestove. Vystriedali ho Sendreiovci, so svojou rómskou hudbou, ktorej chuť okúsil aj slávny Sherlock Holmes. K Sendreiovcom sa na záver vystúpenia pridal aj Lasky z Pary. Spolu nám pripravili všehochuť dobrej rómskej a rezkej zábavy. Aj vďaka bratislavskej kapele Živé kvety, ktorá vznikla už v roku 1994, bol náš koncertový deň veselý a farebný ako tulipány. Ako tulipány žiarili aj mladé dievčence, keď na pódium vystúpili uletení chalani z kapely Billy Barman. Nikdy nebolo lepšie, ako v ten večer, keď nás roztancoval Hex. Vďaka nim neostala ani jedna nôžka, ani jedno koliesko bez pohybu. Všetci sa vrteli, vykrúcali a usmievali. Dobrá nálada pokračovala aj keď sa na pódiu predstavila skupina La3no Cubano, ktorí sa považujú za dobre namiešaný worldmusic kokteil so sviežou príchuťou slovenského folklóru. My to, samozrejme, po ich vystúpení môžeme len potvrdiť.

Roman Bomboš okrem spomínaných účinkujúcich privítal na pódiu aj ľudí, ktorým sa prispelo na kompenzačné pomôcky z konta zbierky „Belasý motýľ“. Celý koncertný deň sa teda niesol v atmosfére pohody, tolerancie a spolupatričnosti. Dôkazom toho bola aj kaviareň Café Luxor, ktorá vo svojom stánku celý deň všetkých občerstvovala čapovanými nápojmi a inými sladkými a slanými drobnosťami. Spomínaná kaviareň, v ktorej taktiež pracujú ľudia s postihnutím, venovala 50% zo svojho zisku ľuďom so svalovou dystrofiou.

Na Koncerte belasého motýľa som bola už viac krát a vždy rada prídem. Po skončení jedného ročníka sa vzápätí teším na ten nasledujúci. Je to hlavne kvôli dobrej nálade a veselej zábave, ktorá na tomto koncerte vždy panuje. Pri všetkých tých príjemných ľuďoch aj zabudnem na to, že som na vozíku a nie je mi vôbec nepríjemné sa na ňom aj povykrúcať. Cítim sa totiž uvoľnene, slobodne a bez predsudkov. To sú hlavné dôvody, vďaka ktorým sa Koncert belasého motýľa líši od ostatných koncertov na ktoré chodievam. Spomínaný koncert je dôležitý aj kvôli tomu, že sa Bratislavčania a ľudia žijúci v Bratislave dozvedia viac o ochorení svalová dystrofia. Spoznajú ľudí s týmto ochorením a zistia, že aj napriek svojmu postihnutiu sú to milé, šikovné a usmievavé osôbky, ktoré chcú vo svojom živote veľa dokázať. 

Deviaty ročník koncertu uletel rýchlo ako motýľ ponad plecia, no verím, že sa čo najskôr stretneme budúci rok už na okrúhlom 10. ročníku.

Billy Barman - Nebuď hlúpa (Cover Zóna A) - Koncert belasého motýľa 2013
(http://www.youtube.com/watch?v=ZBUrTFQnh0A)

Sendreiovci a Lasky - Koncert belasého motýľa 2013
(http://www.youtube.com/watch?v=vAy9gTkM3PI)

HEX - Tam kde slnko spí - Koncert belasého motýľa 2013
(http://www.youtube.com/watch?v=9CtnJKb9zHk)

Autor: Natália Turčinová

About the Author

Copyright © 2016 www.belasymotyl.sk | Všetky práva vyhradené | Created by miroko.sk