ROČNÍK 2018

Kampaň Belasý motýľ má za cieľ informovať verejnosť o vážnom ochorení svalová dystrofia a získať finančné prostriedky na sociálnu pomoc a nákup kompenzačných pomôcok pre ľudí, ktorí s týmto ochorením žijú. Svalová dystrofia je ochorenie svalov celého tela, spôsobuje bezvládnosť, odkázanosť na pomoc druhej osoby a rôzne pomôcky. Najťažšie formy vyžadujú dýchanie pomocou umelej ventilácie v domácom prostredí. Ochorenie má postupne sa zhoršujúci priebeh, ktorý sa nedá zastaviť a je nevyliečiteľné. Postihuje bábätká, deti aj dospelých.

Súčasťou kampane bol aj DEŇ ĽUDÍ SO SVALOVOU DYSTROFIOU, počas ktorého sa našim dobrovoľníkom podarilo vyzbierať do prenosných pokladničiek sumu 22.712,34 €. Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR chce úprimne POĎAKOVAŤ všetkým, ktorí prispeli k úspešnému priebehu 18. ročníka celej kampane, všetkým prispievateľom, dobrovoľníkom a partnerom.

Názov: Belasý motýľ | Deň ľudí so svalovou dystrofiou

Dátum: 8. jún 2018

Počet miest: 48 miest a dedín na celom Slovensku

Zoznam miest:

Tento deň sa uskutočnil už po 18. krát a bol jednou z akcií kampane Belasý motýľ. Uskutočnil sa v 48 slovenských mestách a dedinách. Organizovali ho samotní členovia OMD v SR - ľudia so svalovou dystrofiou za pomoci ďalších dobrovoľníkov. Celkovo bolo do akcie zapojených cca 750 dobrovoľníkov.

Zbierka sa uskutočnila v týchto mestách: Babindol, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bátka, Bratislava, Bytča, Cífer, Dvorníky, Fričkovce, Habovka, Hertník, Ipeľské Úľany, Jedľové Kostoľany, Kežmarok, Klasov, Košice, Krompachy, Kurima, Levoča, Malacky, Martin, Námestovo, Nitra, Nováky, Nové Mesto nad Váhom, Osikov, Piešťany, Poprad, Považská Bystrica, Prešov, Pruské, Púchov, Rimavská Sobota, Senec, Senica, Skalica, Spišská Nová Ves, Trenčín, Trnava, Trstená, Tvrdošín, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Závod, Zlaté Moravce, Zuberec, Žiar nad Hronom, Žilina.

Výťažok z verejnej zbierky sa používa na doplatky na pomôcky pre dystrofikov, najmä: zdviháky, elektrické vozíky, mechanické vozíky, elektrické postele, antidekubitné matrace, odsávačky hlienov a iné špecifické pomôcky. Tieto špeciálne kompenzačné pomôcky potrebujú ľudia so svalovou dystrofiou pre plnohodnotný život. Štát ich prepláca len čiastočne alebo vôbec.

Doteraz sme z verejnej zbierky pomohli v 599 prípadoch! Vďaka tejto podpore môžu ľudia so svalovou dystrofiou žiť naplno svoj každodenný život.

Verejná zbierka:

Sprievodné akcie:

 • Hlavný stan kampane Belasý motýľ
  Dátum: 8. jún 2018, Hlavné námestie, Bratislava
  V našom informačnom stánku sa mohli návštevníci dozvedieť viac o celoročnej činnosti organizácie z rôznych informačných materiálov. Pomáhali nám dobrovoľníci v rámci projektu Naše mesto, naše kamarátky z Profesie a youtuber Feri Košarišťan. Atmosféru nám spríjemnili muzikanti Vajnoranky a deti si mohli nechať namaľovať na tvár obrázok. Okoloidúci si mohli vyskúšať jazdu na vozíku, zahrať si šach alebo si vyskúšať paralympijskú hru boccia. Sme radi, že mnohí návštevníci tohto milého podujatia prišli podporiť aj našu zbierku.
 • Spanilá jazda motorkárov
  Dátum: 2. jún 2018, OC Tesco - Zlaté piesky, Bratislava
  Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR a v spolupráci s motorkárskymi klubmi a ostatnými motorkármi zorganizovali motorkársku show pre verejnosť. Už po siedmy krát sa fascinujúce motorky, sila ich motorov a im duchom oddaní motorkári pripravili v súlade s mottom “Silné motory podporia slabé svaly.“ Prišlo nás podporiť cca 200 motorkárov a asi 10 majiteľov športových áut. Tohtoročná jazda centrom Bratislavy mala zraz, štart a cieľ na parkovisku pred obchodným domom Tesco Zlaté Piesky. Bez nároku na honorár hrala obľúbená rocková kapela On The Road.
 • Koncert belasého motýľa, Bratislava
  Dátum: 5. jún 2018
  Miesto: Hlavné námestie, Bratislava
  Tolerancia, hudba, empatia, nezávislý život a podpora ľudí so svalovou dystrofiou. Tieto myšlienky boli hlavným ťahúňom pre všetkých, ktorí sa zišli na 14. ročníku Koncertu belasého motýľa v Bratislave. Tento rok sa koncert realizoval na Hlavnom námestí a bez nároku na honorár na ňom vystúpili: Bubnová škola Rytmika, Sestričky Notičky, King Shaolin, Saténové ruky, Medial Banana, Ľudová hudba Muzička a Polemic. Koncert moderoval Roman Bomboš známy z Rádia Slovensko.
 • Osobnosti s motýlikom
  Svalovým dystrofikom sa aj tento rok podarilo do kampane Belasý motýľ zapojiť mnohé známe osobnosti z kultúrneho, športového a verejného života, ktoré sa v Deň ľudí so svalovou dystrofiou ozdobili belasým motýlikom, brošňou, či čelenkou s motýlikom, ktoré pro bono pre kampaň vyrobila dizajnérka Katarína Blaško Švecová.
  Kampaň Belasý motýľ doteraz podporili tieto osobnosti:
  speváčky Dorota Nvotová, Sima Martausová, hudobná dvojica Smejko a Tanculienka, youtuber Matej "Selassie" Slažanský, spevák Peter Cmorík, zlatý paralympijský cyklista Jozef Metelka, paralympionička Alena Kánová, zlatí paralympionici v hre boccia Michaela Balcová, Robert Ďurkovič a Samuel Andrejčík, raper a stand-up komik Bekim, skupiny Horkýže Slíže, Saténové ruky, Korben Dallas, Para, Polemic, športovec Matej Tóth, marketingová manažérka neziskovej organizácie Dobrý anjel Ľudmila Kolesárová, prvá poslankyňa na vozíčku v histórii slovenského parlamentu Silvia Shahzad, europoslankyňa Jana Žitňanská, spoluzakladateľka občianskeho združenia Aliancia Fair-play Zuzana Wienk, zástupcovia Greenpeace Mirka Ábelová a Juraj Rizman, moderátori Milan Junior Zimnýkoval a Marcel Forgáč, Adela a Sajfa, moderátori správ TV JOJ Adriana Kmotríková a Ľuboš Sarnovský, futbalista Marek Hamšík, spevák Miro Jaroš, riaditeľ spoločnosti Pixel Federation Šimon Šicko, blogerky Vegefood, rozhlasová redaktorka Tatiana Šušková, mnohonásobný paralympijský víťaz a predseda SPV, SZTPŠ Ján Riapoš, spevák Peter Cmorík, herec Lukáš Latinák, moderátor Michal Sabo, herečky Anka Šišková, Peťka Polnišová, Zuzka Šebová, moderátorka Monika Zázrivcová, moderátor Ludwig Bagin, riaditeľ neziskovej organizácie ĽUDIA ĽUĎOM Roland Kyška, spisovateľ Daniel Hevier, predstavitelia menežmentu SND Daniel Rabina, Frederich Haider, Jozef Dolinský a mnohí ďalší.
 • Štafeta Belasý motýľ na Štefánik trail
  Dátum: 8. - 9. jún 2018
  Aj tento rok bol na pláne známy štafetový beh po malokarpatských kopcoch, ktorými vedie turistická trasa známa ako Štefániková magistrála. Avšak pre zlé poveternostné podmienky, museli organizátori pretek po druhom úseku zrušiť. To znamená, že aj naša štafeta Belasý motýľ svoje snaženie nemohla preniesť až do cieľa, ktorý bol pri soche M. R. Štefánika v Bratislave. Ďakujeme však našim bežcom, ktorí poctivo trénovali a tešili sa, ako budú bežať za tých, ktorým to ich svaly nedovoľujú. Toto sú naši siedmi statoční: Monika Palečková, Pavol Hajdúk, Ľubo Vovčík, Janka Pieružková, Róbert Juríček, Vít Nemeček a Janka Langová.
  Ďakujeme aj organizátorom behu za opätovné umožnenie behu našej štafety.

Ako sa ešte dá prispieť na účet verejnej zbierky Belasý motýľ?

 • 1. On-line na webovej stránke www.belasymotyl.sk
  Bankovým prevodom môžete prispieť ľubovoľnou sumou.
 • 2. Na číslo účtu verejnej zbierky: SK2211000000002921867476
  Bankovým prevodom môžete prispieť ľubovoľnou sumou.
 • 3. Zaslaním darcovskej SMS
  Do 31. decembra 2018 môže každý prispieť na účet verejnej zbierky aj prostredníctvom zaslania darcovskej SMS. Postup je jednoduchý: vyťukajte do mobilu SMS s textom DMS MOTYL a pošlite na číslo 877, ktoré platí pre všetkých operátorov. Cena darcovskej SMS správy je 2€ a je možné zaslať ju zo sietí Orange, Telekom a O2. Viac informácií na www.donorsforum.sk.

Kontakt
Andrea Madunová, predsedníčka OMD v SR
Jozef Blažek, koordinátor 17. ročníka kampane Belasý motýľ
0948 529 976, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Všetko o kampani Belasý motýľ, vrátane fotogalérie 17. ročníka nájdete na: www.belasymotyl.sk

Fotogaléria:

Koncert belasého motýľa v Bratislave
Deň ľudí so svalovou dystrofiou Silné motory podporili slabé svaly

Copyright © 2016 www.belasymotyl.sk | Všetky práva vyhradené | Created by miroko.sk