ROČNÍK 2017

Kampaň Belasý motýľ má za cieľ informovať verejnosť o vážnom ochorení svalová dystrofia a získať finančné prostriedky na sociálnu pomoc a nákup kompenzačných pomôcok pre ľudí, ktorí s týmto ochorením žijú. Svalová dystrofia je ochorenie svalov celého tela, spôsobuje bezvládnosť, odkázanosť na pomoc druhej osoby a rôzne pomôcky. Najťažšie formy vyžadujú dýchanie pomocou umelej ventilácie v domácom prostredí. Ochorenie má postupne sa zhoršujúci priebeh, ktorý sa nedá zastaviť a je nevyliečiteľné. Postihuje bábätká, deti aj dospelých.

Súčasťou kampane bol aj DEŇ ĽUDÍ SO SVALOVOU DYSTROFIOU, počas ktorého sa našim dobrovoľníkom podarilo vyzbierať do prenosných pokladničiek sumu 25 292,40 €. Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR chce úprimne POĎAKOVAŤ všetkým, ktorí prispeli k úspešnému priebehu 17. ročníka celej kampane, všetkým prispievateľom, dobrovoľníkom a partnerom.

Názov: Belasý motýľ | Deň ľudí so svalovou dystrofiou

Dátum: 9. jún 2017

Počet miest: 60 miest a dedín na celom Slovensku

Zoznam miest:

Tento deň sa uskutočnil už po 17. krát a bol jednou z akcií kampane Belasý motýľ. Uskutočnil sa v 53 slovenských mestách a dedinách. Organizovali ho samotní členovia OMD v SR - ľudia so svalovou dystrofiou za pomoci ďalších dobrovoľníkov. Celkovo bolo do akcie zapojených cca 600 dobrovoľníkov.

Zbierka sa uskutočnila v týchto mestách: Banská Bystrica, Sliač, Banská Štiavnica, Dolné Vestenice, Dubnica nad Váhom, Pruské, Fričkovce, Hertník, Osikov, Gelnica, Jaklovce, Habovka – Stodolisko, Habovka – Za vŕškom, Hlohovec – Šulekovo, Ipeľské Úľany, Jedľové Kostoľany, Kežmarok, Košice, Kráľovský Chlmec, Krompachy, Hrišovce, Richnava, Kurima, Malacky, Martin, Nitra, Babindol, Nováky, Poluvsie, Nové Zámky, Piešťany, Poprad, Považská Bystrica, Púchov, Rimavská Sobota, Bátka, Teplý Vrch, Senec, Senica, Skalica, Šamorín, Trebišov, Trenčín, Trnava, Tvrdošín, Trstená, Námestovo, Vranov nad Topľou, Závod, Zlaté Moravce, Zuberec, Žiar nad Hronom, Žilina.

Výťažok z verejnej zbierky sa používa na doplatky na pomôcky pre dystrofikov, najmä: zdviháky, elektrické vozíky, mechanické vozíky, elektrické postele, antidekubitné matrace, odsávačky hlienov a iné špecifické pomôcky. Tieto špeciálne kompenzačné pomôcky potrebujú ľudia so svalovou dystrofiou pre plnohodnotný život. Štát ich prepláca len čiastočne alebo vôbec.

Doteraz sme z verejnej zbierky pomohli v 518- tich prípadoch! Vďaka tejto podpore môžu ľudia so svalovou dystrofiou žiť naplno svoj každodenný život.

Verejná zbierka:

Sprievodné akcie:

 • Hlavný stan kampane Belasý motýľ
  Dátum: 9. jún 2017, Hlavné námestie, Bratislava
  V našom informačnom stánku sa mohli návštevníci dozvedieť viac o celoročnej činnosti organizácie z rôznych informačných materiálov. Tohtoročnou zvláštnosťou boli šikovné dobrovoľníčky, ktoré za príspevok záujemcu ostrihali, prípadne na tváričku dieťatka namaľovali obrázok. Do uška nám hrali a spievali šikovné deti, účinkujúci Medzinárodného festivalu detských folklórnych súborov, ktorý v našej blízkosti prebiehal. Sme radi, že mnohí návštevníci tohto milého podujatia prišli podporiť aj našu zbierku.
 • Jazda motorkárov
  Dátum: 17. jún 2017, OC Avion, Bratislava
  Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR a v spolupráci s motorkárskymi klubmi a ostatnými motorkármi zorganizovali motorkársku show pre verejnosť. Už po šiesty krát sa fascinujúce motorky, sila ich motorov a im duchom oddaní motorkári pripravili v súlade s mottom “Silné motory podporia slabé svaly.“ Prišlo nás podporiť cca 190 motorkárov a asi 10 majiteľov športových áut. Tohtoročná jazda centrom Bratislavy mala zraz, štart a cieľ na parkovisku pred centrom AVION Shopping Park. Bez nároku na honorár hrala obľúbená rocková kapela On The Road.
 • Koncert BM - Bratislava
  Dátum: 6. jún 2017
  Miesto: Námestie Slobody, Bratislava
  Tolerancia, hudba, empatia, nezávislý život a podpora ľudí so svalovou dystrofiou. Tieto myšlienky boli hlavným ťahúňom pre všetkých, ktorí sa zišli na 13. ročníku Koncertu belasého motýľa v Bratislave. Tento rok sa koncert realizoval na Námestí slobody, kde sa zabávalo až do nevítanej búrky. Medzi pozvaných účinkujúcich patrili: Bubnová škola Rytmika, hudobná dvojica Smejko a Tanculienka, Dorota Nvotová, Horkýže Slíže, Andrej Šeban band, Marián Varga a Saténové ruky. Žiaľ vďaka búrke sme museli koncert po skupine Horkýže Slíže zrušiť. Koncert moderoval Roman Bomboš známy z rádia Slovensko, všetci účinkujúci vystupovali bez nároku na honorár.
 • Osobnosti s motýlikom
  Svalovým dystrofikom sa aj tento rok podarilo do kampane Belasý motýľ zapojiť mnohé známe osobnosti z kultúrneho, športového a verejného života, ktoré sa v Deň ľudí so svalovou dystrofiou ozdobili belasým motýlikom, brošňou, či čelenkou s motýlikom, ktoré pro bono pre kampaň vyrobila dizajnérka Katarína Blaško Švecová.
  Svoju fotografiu zverejnili na svojom FB profile v Deň ľudí so svalovou dystrofiou nové osobnosti ako napríklad skupina Saténové ruky, hudobná dvojica Smejko a Tanculienka, youtuber Selassie Matej Slažanský, spevák Peter Cmorík, zlatý paralympijský cyklista Jozef Metelka, paralympionička Alena Kánová, zlatí paralympionici v hre boccia Michaela Balcová, Robert Ďurkovič a Samuel Andrejčík a raper Bekim.
  Z minuloročných osobností sa znova do kampane zapojili skupiny Horkýže Slíže, Korben Dallas, Para, Polemic, športovec Matej Tóth, marketingová manažérka neziskovej organizácie Dobrý anjel Ľudmila Kolesárová, prvá poslankyňa na vozíčku v histórii slovenského parlamentu Silvia Shahzad, europoslankyňa Jana Žitňanská, spoluzakladateľka občianskeho združenia Aliancie Fair-play Zuzana Wienk, hovorkyňa Greenpeace Mirka Ábelová, moderátori Milan Junior Zimnýkoval a Marcel Forgáč. Títo všetci vyzvali svojich fanúšikov, aby aj oni podporili kampaň Belasý motýľ zaslaním darcovskej SMS, alebo aj on-line spôsobom.
 • Bežím pre belasého motýľa
  V rámci bežeckých akcií po celom Slovensku sa bežalo aj v tričku so sloganom “Bežím pre belasého motýľa.” Symbolicky v nich pobežali za ľudí, ktorým dôsledky ich zdravotného postihnutia behať nedovoľujú.
 • Štafeta Belasý motýľ na Štefánik trail
  Dátum: 9. - 10. jún 2017
  Miesto: Od Bradla po Devín
  Aj tento rok sa konal štafetový beh po malokarpatských kopcoch, ktorými vedie turistická trasa známa ako Štefániková magistrála. A sme veľmi radi, že tak ako po iné roky, aj teraz sa tohto behu zúčastnili bežci, ktorí bežali pre Belasého motýľa: Janka Langová, Vít Nemeček, Pavol Hajdúk, Jana Pieružková, Roman Gréser, Róbert Juríček, Lucia Nagyová.

Ako sa ešte dá prispieť na účet verejnej zbierky Belasý motýľ?

 • 1. On-line na webovej stránke www.belasymotyl.sk
  Bankovým prevodom môžete prispieť ľubovoľnou sumou.
 • 2. Na číslo účtu verejnej zbierky: SK2211000000002921867476
  Bankovým prevodom môžete prispieť ľubovoľnou sumou.
 • 3. Zaslaním darcovskej SMS
  Do 31. decembra 2018 môže každý prispieť na účet verejnej zbierky aj prostredníctvom zaslania darcovskej SMS. Postup je jednoduchý: vyťukajte do mobilu SMS s textom DMS MOTYL a pošlite na číslo 877, ktoré platí pre všetkých operátorov. Cena darcovskej SMS správy je 2€ a je možné zaslať ju zo sietí Orange, Telekom a O2. Viac informácií na www.donorsforum.sk.

Kontakt
Andrea Madunová, predsedníčka OMD v SR
Jozef Blažek, koordinátor 17. ročníka kampane Belasý motýľ
0948 529 976, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Všetko o kampani Belasý motýľ, vrátane fotogalérie 17. ročníka nájdete na: www.belasymotyl.sk

Fotogaléria:

Koncert belasého motýľa v Bratislave
Koncert belasého motýľa v Piešťanoch

Copyright © 2016 www.belasymotyl.sk | Všetky práva vyhradené | Created by miroko.sk