Vyhľadať
Close this search box.

O zbierke Belasý motýľ

Zbierku organizuje občianske združenie Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR. Prvý ročník sa uskutočnil už v roku 2001.

 

Na úplnom začiatku bolo zopár jednotlivcov, ktorí boli presvedčení o nutnosti obrátiť pozornosť spoločnosti na potreby ľudí so závažnými nervovosvalovými ochoreniami. Nevedeli sa zmieriť s prístupom štátu k oprávneným potrebám ľudí s NSO. Nechceli prijať fakt, že ľudia s rozsiahlym telesným postihnutím musia doplácať vysoké sumy za pomôcky, ktoré sú pre nich nevyhnutné.

 

Prvým cieľom zbierky bola kúpa prístroja kryostat, ktorý sa používa pri odobratí vzorky svalu. S pomocou príspevku z Konta nádeje bol prístroj zakúpený a darovaný vtedy Ružinovskej nemocnici v Bratislave s cieľom zlepšiť diagnostiku osobám s nervovosvalovými ochoreniami. V ďalších rokoch až doteraz sa zo zbierky prispieva predovšetkým na kompenzačné pomôcky.

 

Prečo motýľ

Motýľ vyjadruje túžbu ľudí s nervovosvalovými ochoreniami prekonať prekážky, symbolicky vzlietnuťa byť nezávislý v pohybe. Zároveň poukazuje na krehkosť ich životov v dôsledku choroby.

 

Čím je výnimočná

Výnimočnosť zbierky Belasý motýľ spočíva v myšlienke spolupatričnosti ľudí s nervovosvalovými ochoreniami, ktorí sú zároveň jej organizátormi ale aj prijímateľmi pomoci.

 

Je to jediná zbierka na kompenzačné pomôcky, ktorá má takú dlhú tradíciu a celoslovenskú pôsobnosť. Kontinuálne prispieva deťom a dospelým s nervovosvalovými ochoreniami na široký okruh pomôcok a reaguje tak na ich špeciálne potreby a zmeny zdravotného stavu.

 

Na čo prispieva Belasý motýľ

Výnos zo zbierky Belasý motýľ je použitý na doplatky za pomôcky ako elektrické vozíky, mechanické vozíky a ich individuálne úpravy, príslušenstvo k vozíkom, antidekubitné sedačky a matrace, zdvíhacie zariadenia, opravy pomôcok, náhradné batérie do dýchacích prístrojov, alternatívne ovládanie počítača očami a ústami, odsávačky hlienov a iné špecifické pomôcky alebo na doplatky na bezbariérové úpravy domácností.

 

Pomôcky predchádzajú zdravotným komplikáciám, zmierňujú bolesť a umožňujú aktívne žiť. Štát a zdravotné poisťovne ich hradia len čiastočne a niektoré nehradia vôbec. Jediným príjmom ľudí s nervovosvalovými ochoreniami je zväčša invalidný dôchodok, z ktorého musia na pomôcky doplácať niekoľko sto až tisíc eur.

 

Príspevok z verejnej zbierky sa poskytuje členom OMD v SR. O poskytnutí pomoci rozhoduje Výkonný výbor na základe doručených žiadostí a riadi sa schváleným Štatútom pomoci verejnej zbierky Belasý motýľ.

 

Zo zbierky je možné prispieť opakovane a na viaceré pomôcky, lebo postupné zhoršovanie ochorenia vyžaduje časom viac a viac kompenzačných pomôcok.

 

Prispejte aj Vy a pomôžte ľuďom s nervovosvalovými ochoreniami viesť plnohodnotný život.

 

Darujte online

 

Ďakujeme.
Vaša pomoc – naše krídla

Sú postupne sa zhoršujúce a neliečiteľné. Postihujú dospelých, ale aj deti a bábätka. Spôsobujú neschopnosť pohybu, prehĺtania a dýchania.

Verejná zbierka na kompenzačné pomôcky, ktorá prispieva rovnocenne deťom a dospelým s nervovosvalovými ochoreniami z celého Slovenska.

Výťažok zo zbierky je použitý adresne a na základe špeciálnych potrieb. Prehľadne a transparentne komu sa prispelo a na čo sa dary použili.

Ako môžete pomôcť

Poďakovania

Číslo účtu zbierky Belasý motýľ: SK2211000000002921867476

Zaujímate sa o novinky zo sveta Belasého motýľa? Nechajte nám svoj email a zostaňme v kontakte.

Tento web používa pre poskytovanie služieb a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používánim tohto webu s tým súhlasíte. Ďalšie informácie