Vyhodnotenie 13. ročníka kampane a verejnej zbierky

Written by OMD v SR on utorok, 04 marec 2014. Posted in Zbierka

Všetko na svete má svoj vývoj. Tak je to aj s našou verejnou zbierkou

Z roka na rok sa snažíme vylepšovať komunikáciu s verejnosťou, aby našim cieľom ľudia čo najviac porozumeli a aby kampaň a hlavne výťažok z nej bol transparentný a dôveryhodný. Skúsenosti z predošlých ročníkov nás priviedli k rozhodnutiu vrátiť sa k pôvodnému názvu dňa, počas ktorého robíme verejnú zbierku do pokladničiek v uliciach: Deň ľudí so svalovou dystrofiou.


Celá kampaň, mala a bude mať aj naďalej názov BELASÝ MOTÝĽ. Jej súčasťou sú rôzne aktivity a podporné podujatia, ktoré majú napomôcť cieľu kampane:

- osveta o ochorení svalová dystrofia, o jej dôsledkoch

- zbieranie finančných prostriedkov na pomoc ľuďom so svalovou dystrofiou pri získavaní kompenzačných pomôcok

Trinásty ročník kampane sme obohatili o nový slogan. Dlho sme ho hľadali, premýšľali, zvažovali a konečne dozrel čas a zrazu sa objavili štyri slová, ktoré vyjadrili presne to, čo sme chceli povedať všetkým našim podporovateľom: „vaša pomoc – naše krídla!“

Vaša pomoc dáva krídla nám, ktorí v dôsledku ochorenia svalov máme problém s pohybom, nevládzeme hýbať našimi oslabenými rukami, neustojíme na nohách... Sme odkázaní na používanie rôznych pomôcok, ktoré kompenzujú to, čo už oslabené svaly nedokážu. Vozíky nám umožňujú hýbať sa, pomáhajú nám prekonať nehybnosť, na ktorú nás „odsúdila“ svalová dystrofia. A nielen vozíky, medzi tie úžasné pomôcky patria aj zdviháky, polohovacie postele, antidekubitné podušky, odsávačky hlienov a iné pomôcky, ktoré nám pomáhajú zvládať dôsledky ochorenia.

Ďalším špecifikom 13. ročníka bolo spustenie vynovenej internetovej stránky www.belasymotyl.sk. Nájdete tu všetky informácie o kampani a jej sprievodných akciách. Záleží nám na transparentnosti, aj preto zverejňujeme a aktualizujeme prehľadný zoznam komu sa z verejnej zbierky doteraz pomohlo, aké pomôcky sa zakúpili a v akej výške. Prostredníctvom tejto stránky a dozviete o všetkých možných spôsoboch, ako podporiť kampaň Belasý motýľ, nielen finančne, ale napríklad aj dobrovoľníctvom, svojou osobnou účasťou na kampani, to je pre nás tiež neoceniteľná pomoc. Našim cieľom je, aby stránka belasymotyl.sk bola „spojkou“ medzi Vami a nami! Pevne dúfame, že sa nám to podarí.

Aké podujatia sprevádzali kampaň BELASÝ MOTÝĽ 2013? 

Turnaj belasého motýľa, 8. júna 2013

Celoslovenský  turnaj v paraolympijskej disciplíne boccia sa konal v Bratislave, v telocvični SOŠ Na Pántoch. Tento v poradí tretí ročník slávnostne otvoril poslanec NR SR, pán Alojz Hlina, dlhodobý podporovateľ športových aktivít našej organizácie, za čo mu patrí veľká vďaka, pretože práve on, so svojou manželkou kŕmia našich športovcov chutnými bagetami, koláčmi a všelijakými inými dobrotami.

Na turnaji si zahralo 47 slovenských boccistov zo šiestich slovenských klubov, kvalitu turnaja vylepšili aj dvaja českí hráči. Spolu sa odohralo na turnaji 49 zápasov, všetko na podporu kampane BELASÝ MOTÝĽ.

Hlavný stánok kampane sme mali na Nám. SNP v Bratislave

Tu sme si rozložili náš pekný modrý infostánok, a práve z tohto miesta sme snažili prihovárať verejnosti. Výdatne nám v tom pomáhali aj Ludwig Bagin, známy poštár z relácie Pošta pre teba, ktorého vystriedala naša kamarátka Paťka Garajová-Jarjabková.

Súčasťou aktivít v hlavnom stane bola aj možnosť vyskúšať si rôzne kompenzačné pomôcky, napríklad vozíky, polohovaciu posteľ, či zdvihák. Chceli sme, aby si ich tí, ktorí naozaj nemajú žiadne skúsenosti o takýchto pomôckach mohli obzrieť, prípadne aj vyskúšať, veď osvetu robíme hlavne smerom k verejnosti. Mnohí ľudia aj majú vo svojom okolí osoby, ktoré by pomôcky potrebovali, ale nemajú vedomosť o tom, aké a ako si ich zaobstarať. Našim cieľom je prelomiť aj psychické bariéry voči pomôckam ako takým a vyzdvihnúť fakt, že pomôcky majú základ v slove POMÁHAŤ. A preto sa ich nebojme, a ak sa vyskytne situácia, že nám pomôcka môže pomôcť, zaobstarajme si ju, aby nás oslobodila. A nielen tých z nás, ktorí  ju potrebujeme, ale aj našich blízkych, alebo našich asistentov, ktorým dokáže uľahčiť pomoc, ktorú nám poskytujú.

Naši moderátori mali naozaj enormnú snahu prihovárať sa všetkým okoloidúcim, Ludwig si ich získaval svojou bezprostrednosťou, svojim vtipom a energiou. Paťka neváhala a sama sa posadila do elektrického vozíka a moderovala priamo z neho, prichádzala k ľuďom, robila s nimi improvizované rozhovory... Občas sme ani my nevedeli, kam nám tá Paťka odišla... bolo ju počuť, ale nie vidieť. Našťastie sa nám vždy vrátila a našťastie, domov odišla „po svojich“

Okrem hovoreného slova sa v hlavnom stánku prezentovali aj hip-hoper Presento, hudobná skupina ALMARA a osobnou účasťou aj herečka Anka Šišková. Hneď ako ju Ludwig poriadne vyspovedal, chopila sa svojej pokladničky a poďho medzi ľud, oslovovať, a získavať podporu pre BELASÉHO MOTÝĽA. Postupne si vypracovala systém a s veľkým nadšením získavala príspevky a tešila sa z toho, akí sú ľudia prekvapení, keď zistia, kto ich to vlastne oslovuje.     

„Silné motory podporujú slabé svaly“

Vyzerá to tak, že našim motorkárom sa zapáčilo podporovať kampaň BELASÝ MOTÝĽ svojou jazdou naprieč Bratislavou, čomu sa samozrejme veľmi tešíme. Takých 40 motorkárov z rôznych klubov, pod taktovkou klubu Ježibabibini vnuci, to už je riadna SILA a títo vedia, ako na seba upozorniť! Navonok „tvrdí chlapi“, medzi ktorými sa nestratia ani krásne ženy, títo všetci prifrčali pred hlavný stánok našej kampane, na Nám. SNP, počas Dňa ľudí so svalovou dystrofiou. To už bola „voda na mlyn“ moderátorovi Ludwigovi Baginovi, ktorý ich vyburcoval a vyzýval, nech podporia dystrofikov: „ukážte, silné motory“ a bolo okolo toho veľa vrčania a dymeniaJ ale aj príjemných rozhovorov, napríklad s rodinou Pecárovcov. Ich synček Nicolas, ktorý má svalovú dystrofiu, odmalička sa pohybuje medzi motorkármi, mama a tata sú nadšení motorkári. Niko však jazdí na inom „tátošovi“, na elektrickom vozíku, na ktorého kúpu prispeli okrem BELASÉHO MOTÝĽA aj motorkári, vďaka Vám!

Koncerty belasého motýľa v Námestove a Bratislave – 18. júna 2013

Áno, je tradíciou, že aj hudobníci podporujú BELASÉHO MOTÝĽA, a to svojim spevom, hudbou, účasťou na Koncertoch belasého motýľa. V roku 2013 boli dva koncerty,  jeden už tradične v Bratislave, druhý v Námestove. Mirec, ktorý má sám svalovú dystrofiu s pomocou svojich kamarátov urobil úžasnú akciu, vďaka nemu a hudobníkom si aj Oravčania mohli zaskákať a zaspievať na podporu BELASÉHO MOTÝĽA.

Obidva koncerty sa konali v jeden deň, Orava a Bratislava podporili našu kampaň. Pikoška týchto podujatí bola, že hip-hoper Presento stihol odspievať na obidvoch koncertoch. Ako prvý vystúpil v Bratislave a hneď potom sa presunul na Oravu a roztlieskal obecenstvo v Námestove. Tomu sa hovorí nasadenie pre dobrú vec! Vďaka Presento!

Vďaka všetkým umelcom, ktorí bez nároku na honorár hrali a spievali. Ako sa vyjadrila naša kamarátka Natália: „Kde dobrá hudba spája, predsudky nemajú miesto.“

A to je to, o čo nám na takýchto podujatiach ide, spojiť sa pre dobrú vec, spojiť pre mnohých nezlučiteľné svety, svet ľudí zdravých a svet ľudí s postihnutím. Nakoniec sa vždy ukáže, že len preto, že o sebe veľa nevieme, sa nám zdá, že máme od seba ďaleko. To sú aj dojmy mnohých, ktorí sa na našich koncertoch zúčastnili a cítili tú atmosféru spolupatričnosti. Veď nie je to jedno, či je niekto na vozíku, alebo nie, keď sa nám páči rovnaká muzika a zažívame pri nej spoločné zážitky a radosť?

Námestie Slobody v Bratislave bolo rozhorúčené ako žeravá platňa, zažívali sme jeden z tých tropických dní, keď sa niektorí rozhodli zostať radšej v bezpečí domova, pretože pohybovať sa vonku bolo náročné vzhľadom na číslo na teplomere. Žiaľ, aj tento fakt prispel k tomu, že návštevnosť nášho koncertu nebola taká, akú sme čakali. Mnohých, ktorí chceli prísť jednoducho prevalcovala horúčava!

Ako dobre, že si na námestí Slobody rozložili svoj stan aj kamaráti z Kaviarne Luxor, ktorí divákov  zachraňovali svojimi úžasnými občerstvujúcimi nápojmi a treba dodať aj to, že časť výťažku z ich tržby podporila kampaň BELASÝ MOTÝĽ. Vďaka „Luxorka“!

Naši umelci napriek náročnému počasiu prišli, tak, ako sľúbili a pod krídlami BELASÉHO MOTÝĽA vysielali svoju pozitívnu energiu smerom k divákom. Vďaka Vám, členovia kapiel: Hex, Sendreiovci, Živé Kvety, Billy Barman, Presento a La3no Cubano, a hosťovi Laskymu ktorí hrali v Bratislave. Vďaka skupine K&F Band a Presentovi, za ich vystúpenie na koncerte v Námestove.

Ako to počas 14. júna 2013 vyzeralo v mestách, kde sa zbierka konala?

V tento deň koordinátori v regiónoch, čo sú predovšetkým členovia Organizácie muskulárnych dystrofikov v SR, organizujú osvetu o ochorení a zbierku priamo v uliciach svojich miest a obcí.

Väčšinou si rozložia informačné stánky a s pomocou svojich dobrovoľníkov rozdávajú letáčiky o ochorení, belasé motýliky, prípadne odpovedajú na rôzne zvedavé otázky ľudí, ktorých naša kampaň zaujme a zbierajú príspevky do pokladničiek.

Naši koordinátori po zbierke vypĺňajú dotazník v ktorom nám krátko „reportujú“, ako zbierka prebiehala... Prinášame zopár milých momentov:

Levoča: „Keď sme pánu farárovi vysvetlili o aké ochorenie ide, prispel nám a ešte sme dostali aj požehnanie.“

Nitra: „Zastavilo nás asi 8-ročné dievčatko s otázkou, čo to vlastne je, ten Belasý motýľ. Mali sme asi 5 krokov odtiaľ veľký plagát, tak sme jej názorne vysvetlili, ako Belasý motýľ pomáha... Dievčatko vytiahlo z malej peňaženky euro a darovalo nám ho.“

Prešov: „Naše dobrovoľníčky stretli v meste pána primátora Hagyariho, ktorý ich vyspovedal, či majú všetko v poriadku a samozrejme aj prispel do pokladničky.“

Trnava: „Zažili sme veľa zaujímavých rozhovorov so známymi, ale i neznámymi ľuďmi, stisky rúk, emócie, slzy i objatia. Spomínali sme na naše letné tábory, úžasné zážitky, na chlapcov, ktorí už nie sú s nami, na Miňa, Majkyho, Maroška, Tomáška... To nám dodávalo energiu a oslovovali sme veľké množstvo ľudí. Jedna pani o barlách nám k stolíku priniesla kávičku, aby sme sa občerstvili.“

Zvolen: „Na hlavnom stanovisku sme mali asistenčného psa Badyho, veľkého bradáča, ktorý má veľmi rád ľudí a tak priťahoval pozornosť detí aj dospelých. Jeho prítomnosť nám veľmi pomohla.“

A mnohé iné príhody a príbehy, všetky však končili poďakovaním: „Ďakujeme všetkým, ktorí nám prispeli.“

V roku 2013 sa zbierka konala spolu v 65-tich mestách a obciach na Slovensku. 

Pre zaujímavosť ešte zopár čísel:

V tento deň  850 dobrovoľníkov rozdalo spolu 50-tisíc informačných letákov a darovalo 40-tisíc belasých motýlikov. Mohli ste ich stretnúť v uliciach, na verejných priestranstvách, v hypermarketoch Tesco a v niektorých nákupno-zábavných centrách. Počas tohto jedného dňa sa podarilo do prenosných  pokladničiek vyzbierať spolu sumu 20 441,09 €

Verejnú zbierku Belasý motýľ bolo možné finančne podporiť až do konca roka 2013 aj formou SMS. Stačilo poslať text DMS MOTYL na číslo 877. Prispeli ste tak na konto zbierky 2 €. Počas kampane BELASÝ MOTÝĽ 2013 ste nám poslali spolu 1319 SMS-iek. Ďakujeme!

Verejná zbierka je povolená Ministerstvom vnútra SR a jej výťažok je účelovo viazaný. Použije sa na kúpu kompenzačných pomôcok pre ľudí so svalovou dystrofiou, ktoré štát nehradí vôbec alebo iba sčasti. Sú to najmä: zdviháky, špeciálne mechanické a elektrické vozíky, antidekubitné podložky, odsávačky hlienov a iné špecifické pomôcky.

Za Organizáciu muskulárnych dystrofikov v SR úprimne ďakujeme všetkým prispievateľom a dobrovoľníkom za podporu a prejav solidarity s ľuďmi so svalovou dystrofiou.

About the Author

Copyright © 2016 www.belasymotyl.sk | Všetky práva vyhradené | Created by miroko.sk